روش اندازه گیری کولیس

نحوه اندازه گیری باکولیس یکی از پرکاربردترین ابزارهای اندازه گیری در صنعت و مهندسی است. احتمالاً شما بارها و بارها نوع Vernier Caliper را در شکل زیر مشاهده کرده اید ، یا در آزمایشگاه دبیرستان یا آزمایشگاه فیزیک عمومی 1 با آن کار کرده اید. روش اندازه گیری با کولیس چگونه است .اتصالات در بناهای فولادیکولیس دقت مختلفی دارد و می تواند اندازه (طول) اشیاء را به ترتیب صد میلی متر بیان کند. از این نظر ، دقت دستگاه کولیس نسبت به حاکمان معمولی که اندازه آنها فقط در میلی متر بیان می شود ، بیشتر است. در این مقاله ، ما قصد داریم استفاده از کالیپر را به یک زبان گسترده به زبان ساده بیاموزیم. برای اطلاعات بیشتر تماشا کنید.

فلزنقره فولاد آلیاژی فلز طلا
ورق سیاه فولاد کربن فلز برنز
ورق آلیاژی فولاد استنلس استیل فلز برنج
ورق رنگی فولاد اهواز فولاد

 

نحوه کار با کولیس

برای خواندن اعداد موجود در آن ، ابتدا باید توجه داشته باشیم که ردیف بالای سیستم اینچ و ردیف پایینی سیستم متریک است. فرض کنید می خواهیم قطر بیرونی میله استوانه ای را اندازه بگیریم. ورق چگونه تولید می شود روش اندازه گیری با کولیس چگونه است برای انجام این کار ، استوانه را بین دو فک پایین قرار می دهیم و سپس عدد مربوط به خط کش مرکزی را می خوانیم و عدد زیر را که مربوط به خط کش پایین است و عدد مربوط به جایی که خطوط دو حاکم اصلی و خط کش پایین وجود دارد ، فولاد کربن جوشکاری چیست؟ شمارش می کنیم. دقیقاً آنها را به صورت رو در رو می خوانیم و عدد اصلی را اضافه می کنیم تا قطر بیرونی را بدست آوریم.

در اینجا شماره نبشی ۸*۸۰*۸۰ ناب تبریز اصلی 13 است و ما تعداد پایین خط کش را می خوانیم و آن را با 0.02 ضرب می کنیم و به شماره اصلی اضافه می کنیم. دلیل اینکه ما با 0.02 ضرب می کنیم این است که هر تقسیم خط کش پایین برابر با 0.02 میلی متر است.میلگرد و کاربرد آن چیستاین ۰ 2 ۰۲ برابر با دقت کولیس است. توجه داشته باشید که ممکن است دستگاه کولیس شما از دقت مختلفی برخوردار باشد و به جای 0.02 از هرگونه دقت استفاده کند.

نکته مهم در کولیس

 برای تعیین صحت کولیس ما ، ابتدا تعداد تقسیمات موجود در پایین را حساب می کنیم و سپس عدد 1 را با این عدد تقسیم می کنیم و هر عدد به دست آمده ، میزان دقت کولیس ما را تعیین می کند. به عنوان مثال ، در شکل زیر 50 بخش کوچک را مشاهده می کنید که با علامت 0 تا 10 مشخص شده اند. حالا عدد 1/50 صحت ما را بیان می کند. روش اندازه گیری با کولیس چگونه است . خصوصیات و کاربردهای فولاد کربنی نتیجه تقسیم 1 در 50 ، 0.02 است که صحت کولیس ماست و ما در محاسبات از آن استفاده می کنیم.

اندازه گیری کولیس چقدر دقیق است؟

نحوه کار با دستگاه کولیس کار دشواری نیست و فقط نیاز به کمی دقت دارد. برای اندازه گیری صحت کولیس ، تعداد ردیف های ردیف اول را که صفر است حساب کنید. حالا عدد 1 میلی متر را به تعداد خطوط ورنی تقسیم کنید. توجه داشته باشید که فاصله بین هر ردیف مقیاس اصلی 1 میلی متر است.پروفیل های فلزی ویژه عدد به دست آمده همان اندازه اندازه گیری کولیس است. این بدان معنی است که این دستگاه می تواند اشیاء را تا این اندازه ها اندازه گیری کند. روش اندازه گیری با کولیس چگونه است. اگر از نزدیک به این وسیله نگاه کنید ، خواهید دید که ورنیه به پنجاه قسمت تقسیم می شود که طبق آن پنجاه ردیف روی آن قرار دارد. اگر عدد یک میلیمتر را به پنجاه تقسیم کنید ، عدد 0.02 را دریافت می کنید ، یعنی کولیپ.

نکات مهم شماره ۲

وقتی بدن متحرک را که روی بدن اصلی می چرخد ​​حرکت می دهیم ، در عین حال فک اصلی و فوقانی و تیغ اندازه گیری عمق به یک اندازه تغییر می کنند. فک اصلی کالیپر معمولاً برای اندازه گیری ابعاد خارجی یا ضخامت اشیاء استفاده می شود. قیمت ورق پلی کربناتر روش اندازه گیری با کولیس چگونه است فک بالا برای اندازه گیری سوراخ داخلی ، حفره ها ، قطر داخلی لوله ها و عرض کانال ها و غیره استفاده می شود.

از سنج عمق کولیس یا میله نیز برای اندازه گیری عمق حفره ها و شیارها و سوراخ ها استفاده می شود. پس از اندازه گیری ، از پیچ نگهدارنده اندازه استفاده می شود تا از باز شدن و تغییر اندازه کولیس جلوگیری شود ، در نتیجه خطای اندازه گیری می شود که مقدار را ثابت نگه می دارد و عملیات خواندن شروع می شود.قیمت ورق سیاه- Hot Rolled Sheet- نوع اندازه خواندن نیز دقیقا به صحت کولیس شما بستگی دارد. در کالیپر معمولی یا متدین ، ​​یک خط کش با دقت کالیبره شده و تعداد تقسیمات ورنیه بدن متحرک خود را دارد.

روش اندازه گیری کولیس

در نوع میلی متر ، خط کش فارغ التحصیل 1 میلی متر ، و تعداد تقسیم بدنه متحرک 10 ، 20 و 50 قسمت است که به ترتیب 0.1 ، 0.05 و 0.02 میلی متر خواهد بود. رایج ترین نوع کالیپر ها با دقت 0.02 است که در زیر توضیح خواهیم داد. البته در برخی موارد و مارکهای بسیار مورد احتیاط کالیپر مانند میتو نیز دستگاههای ساده با دقت 0.01 تولید می کنند که هزینه بالایی دارند و معمولاً از کالیپرهای دیجیتالی یا در بعضی موارد – کالیپر های ساعتی استفاده می کنند.

دستگاه کولیس معمولی

 در تصویر زیر یک  معمولی یا ورنیور با دقت دو صدم میلی متر (0.02) را مشاهده می کنید ، که بدنه متحرک آن به 50 قسمت مساوی (ده قطعه petted) تقسیم شده است. قیمت تیرآهن هاش در مشهد روش اندازه گیری با کولیس چگونه استبرای اندازه گیری یک سکه 500 تومانی ابتدا دهانه کولیس را باز کنید ، سپس دو فک اصلی را در هر طرف سکه فشار دهید و به آرامی آن را با پیچ نگهدارنده محکم کنید تا اندازه تغییر نکند. ابتدا تعداد آمبولانس اصلی را با شماره صفر آمبولانس موبایل مطالعه می کنیم. قیمت میلگرد ساده در مشهد در تصویر زیر عدد صفر دقیقاً پس از 29 میلی متر است ، سپس خطوط بدنه متحرک را که مستقیماً مقابل یکی از خطوط میلی متر خط کش ثابت قرار دارد ، با دقت پیدا کنید که در تصویر زیر عدد را نشان می دهد.