فولاد کربن و فولاد خفیف

فولاد کربن چیست

آیا فولاد کربن از فولاد ملایم بهتر است؟ سوال انحرافی! فولاد خفیف نوعی فولاد کربنی است. عنصر کربن در تمام فولاد وجود دارد. هرگاه این کربن عنصر اصلی آلیاژ باشد ،قیمت میلگرد ساده در مشهد  این آلیاژ یک فولاد کربنی محسوب می شود. فولاد “کم کربن” نام دیگر فولاد خفیف است. فولادهای کربنی دیگری نیز وجود دارند که دارای محتوای مختلف کربن هستند.اینکه کدام یک بهتر است بستگی به کاربردی دارد که از فولاد استفاده خواهد شد.قیمت لوله و انواع آن را بشناسیدسالانه بیش از 1.5 میلیارد تن فولاد تولید می شود تا محصولات متنوعی مانند سوزن خیاطی و تیرهای ساختاری آسمان خراش ها تولید شود. فولادهای کربنی متداولترین آلیاژهای فولادی هستند که تقریباً 85٪ کل تولیدات در ایالات متحده را تشکیل می دهند. محتوای کربن محصول در محدوده 0-2٪ است.فولاد کربن و فولاد خفیف

فولاد کربن و فولاد خفیف

این کربن بر ریزساختار فولاد تأثیر می گذارد قیمت ورق سیاه- Hot Rolled Sheet- و به آن مقاومت و استحکام افسانه ای می بخشد. این آلیاژها همچنین حاوی مقادیر کمی منگنز ، سیلیسیم و مس هستند. فولاد خفیف اصطلاح تجاری برای فولاد کم کربن است ، جایی که محتوای کربن در محدوده 0.04-0.3٪ باشد.

فولاد ملایم مورد استفاده برای خط لوله

فولاد ملایم دارای شکل پذیری استثنایی است فاکتورهای تعیین کننده قیمت میلگرد و برای خطوط لوله انتقال نفت ، گاز یا آب استفاده می شود.

دسته های فولاد کربن

فولاد کربن را می توان بسته به ترکیب شیمیایی و ویژگی های محصول دسته بندی کرد. ناودانی ۶۵ اروپا  فولاد خفیف نیز در دسته فولاد کم کربن قرار می گیرد زیرا از کربن مشابهی 5 نوآوری در فناوری ساخت  تشکیل شده است. فولاد کربن ساده فاقد آلیاژ است و می تواند در چهار دسته قرار گیرد.فولاد ملایم برای قطعات بدنه اتوماتیک بسیار شکل پذیر است و برای قطعات بدنه خودرو ، صفحات و محصولات سیم مناسب است.فولاد کربن و فولاد خفیف

  1. فولاد کم کربن یا فولاد ملایم

فولاد کم کربن دارای مقدار 0.04-0.3٪ کربن است و رایج ترین درجه فولاد کربنی است. فولاد خفیف همچنین از فولاد کم کربن در نظر گرفته می شود زیرا به عنوان کم کربن 0.05-0.25٪ تعریف می شود. 6 ابزار مدرن مورد استفاده در ماشینکاری فلزات فولاد ملایم شکل پذیر ، بسیار شکل پذیر است و می تواند برای قطعات بدنه خودرو ، صفحات و محصولات سیم استفاده شود. در انتهای بالاتر از محدوده محتوای کربن پایین و با افزودن منگنز تا 1.5٪ ، خواص مکانیکی برای مهر زنی ، فورج ، لوله های بدون درز و صفحات دیگ بخار مناسب است.فولاد کربن متوسط ​​می تواند تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و خاموش شود و برای کاربردهایی مانند شافت ، محور ، چرخ دنده ، ریل و چرخ های راه آهن مورد استفاده قرار گیرد.

  1. فولاد کربن متوسط

فولاد کربن متوسط ​​دارای دامنه کربن 0.31-0.6٪ و دامنه منگنز 0.6-1.65٪ است. این فولاد را می توان برای تنظیم بیشتر ریزساختار و خواص مکانیکی ، عملیات حرارتی و خرد کرد. آلیاژمس برنامه های معروف شامل شافت ، محور ، چرخ دنده ، ریل و چرخ های راه آهن است.ویژگی های فولاد پر کربن باعث می شود که آنها برای فنرها و سیمهای با مقاومت بالا ایده آل باشند.فولاد کربن و فولاد خفیف

  1. فولاد پر کربن

فولاد پر کربن دارای بازه کربن 0.6-1٪ با محتوای منگنز 0.3-0.9٪ است. ویژگی های فولادهای پر کربن آنها را برای استفاده به عنوان فنر و سیم های با مقاومت بالا مناسب می کند. این محصولات قابل جوشکاری نیستند مگر اینکه برنامه دقیق عملیات حرارتی در روش جوشکاری گنجانده شود. از فولاد با کربن بالا برای ابزارهای لبه دار ، سیمهای با مقاومت بالا و فنرها استفاده می شود.فولادهای کربنی بسیار بالا دارای درجه سختی بالایی هستند و می توان آنها را در کاربردهایی مانند چاقو ، محور یا منگنه یافت.

  1. فولادهای کربنی فوق العاده بالا

فولاد کربنی بسیار بالا دارای بازه کربن 1.25–2٪ است. چشم انداز اقتصادی صنعت فولاد و به عنوان یک آلیاژ آزمایشی شناخته می شود. خو زدن می تواند یک فولاد با سطح سختی بالا تولید کند ، که برای کاربردهایی مانند چاقو ، محور یا مشت مفید است.

ساخت فولاد کربن

فولاد کربن و فولاد خفیف در سه مرحله تولید می شوند:

اینها با تکنیک های مختلف تکمیل دنبال می شوند که تأثیر مستقیم بر ویژگی های محصول نهایی دارند. فولاد در کوره بلند تولید می شود و سپس فولاد مذاب از کوره به ملاقه ها یا حمام های فولادی برای پردازش بیشتر زده می شود.

فلزنقره فولاد آلیاژی فلز طلا
ورق سیاه فولاد کربن فلز برنز
ورق آلیاژی فولاد استنلس استیل فلز برنج
ورق رنگی فولاد اهواز فولاد

 

مشخصات فولاد کربن

فولاد را می توان از مواد بازیافتی 100٪ یا از ترکیب مواد بازیافتی و فولاد بکر تهیه کرد. فولاد ویرجین در کوره بلند از سنگ آهن ، کک (تولید شده از زغال سنگ) و آهک تولید می شود. بررسی قیمت ورق st52 مواد اولیه به بالای کوره اضافه می شود که در دمای 3000 درجه فارنهایت کار می کند. همزمان با ذوب شدن سنگ آهن و مخلوط شدن آن با کک سوزان ، کربن در محصول مذاب آزاد می شود. ناخالصی ها توسط آهک به یک سرباره روی سطح جذب می شود ،فولاد ابزار چیست و چه کاربردی دارد  که می تواند از فولاد مایع برداشته شود. محصول در این مرحله حاوی حدود 4٪ کربن است.و هنوز برخی ناخالصی ها در آن وجود دارد. فولاد بکر مذاب به کوره اصلی اکسیژن (BOF) منتقل می شود که قبلاً حاوی قراضه بازیافت شده است. اکسیژن خالص از طریق فولاد مایع دمیده می شود تا کربن اضافی را اکسید کند و یک محصول نهایی با حداکثر 1.5 درصد کربن تشکیل می دهد.بازیافت فولاد قراضه بدون افزودن فولاد بکر در کوره قوس الکتریکی قابل پردازش است. قوس های الکتریکی با قدرت بالا در دمای 3000 درجه فلز را ذوب می کنند.فولاد کربن و فولاد خفیف