فاکتورهای تعیین کننده قیمت میلگرد

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد آهن رسان یکی از مهم ترین و مؤثر ترین عوامل بر قیمت و هزینه تمام شده ساخت و سازها است. دلیل این امر مصرف بالای این محصول در یک پروژه ساختمانی می باشد. تیرآهن از محصولات و مقاطع فولادی دیگری که کاربرد اساسی در ساخت و ساز دارد. تیر آهن و میلگرد در ایجاد اسکلت فلزی ساختمان ها و سازه­های فلزی نقش مهمی دارند و قیمت این دو عضو در قیمت ساختمان تاثرگذار است.

برای خرید میلگرد باید حتماً نوع و کاربرد آن مشخص باشد، نوع میلگرد به میزان زیادی بر قیمت آن مؤثر است. عوامل دیگری نیز بر قیمت میلگرد تأثیر می گذارند که در ادامه بررسی می کنیم. ابتدا انواع میلگرد را معرفی می کنیم.

قیمت میلگرد

انواع مختلف میلگرد کدم‌اند

میلگرد محصولی پر کاربرد در صنایع مختلف است. به خاطر اهمیت بالا و پر استفاده بودن، انواع مختلفی از آن طراحی و ساخته شده است. انواع میلگرد بر اساس جنس، شکل، روش ساخت، کارخانه سازنده، استاندارد و کاربرد گروه بندی می شود. میلگردهایی که در هر کارخانه ساخته می شوند ممکن است طبق یک استاندارد خاص تولید شوند و یا اینکه یک کارخانه ممکن است میلگردهایی با چند استاندارد تولید کند. در ایران معمولاً برای ساخت میلگرد از استاندارد ملی و استانداردهای اروپا و امریکا استفاده می شود. در این استانداردها دقیقاً تعیین شده است که میلگرد باید چه مشخصات مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی داشته باشد؛ یعنی دقیقاً مشخص است که مثلاً میلگرد با قطر 8 میلی متری دارای وزن 5 کیلوگرم بر متر است.

احتمالاً الان متوجه شده اید که چرا قیمت محصولات با سایز یکسان در کارخانه های مختلف با هم متفاوت است. بله دلیل آن تفاوت در وزن است. ممکن است به خاطر تفاوت هایی جزئی در آلیاژ و روش ساخت میلگرد، وزن آن نیز تفاوت داشته باشد؛ و از آنجایی که وزن میلگرد بر قیمت آن مؤثر است، میلگرد های یک کارخانه ممکن است گران تر و یا ارزان تر از میلگردهای کارخانه ای دیگر باشد.

 میلگرد به دو شکل اصلی ساخته می شود. 1- ساده 2 – آجدار

میلگرد در چندین جنس متفاوت ساخته می شود: 1- فولاد کربنی 2- فولاد استنلس استیل 3- فولاد گالوانیزه 4- با پوشش اپوکسی 5 – از جنس فایبرگلاس 6- پلیمری و کامپوزیتی 7- آلومینیومی 8- مسی 9- آلیاژهای مختلف فولاد و فلزات رنگین و …

میلگرد با چندین استاندارد ساخته می شود: 1- استاندارد اروپایی 2- استاندارد روسی 3- استاندارد ژاپن 4- استاندارد آمریکا 5- استاندارد استرالیا 6- استاندارد بین المللی ایزو 7- استاندارد آلمان 8- استاندارد بریتانیا 9- استاندارد کانادا

میلگرد به روش های مختلف ساخته می شود: 1- روش آلیاژی 2- روش ترمکس

میلگرد برای کاربرد در قسمت های مختلف ساخته می شود: 1- برای استفاده در بتن به صورت شاخه آرماتور بندی 2- برای استفاده در بتن به صورت راستا؛ خاموت، سنجاقک، خرک، رکابی و ادکا که جهت بالا بردن مقاومت کششی بتن؛ جلوگیری از بیرون زدگی آرماتور طولی، اتصال میلگردهای طولی و خاموت و موارد دیگر استفاده می شوند. 3- برای کاربردهای زیباسازی و ظاهر کار (میلگرد ترانس) 4- برای کاربردهایی که عملیات حرارتی نیاز دارند (میلگردهای حرارتی یا سمانته یا کروم) 5- برای استفاده در پوشش سقف (میلگردهای زیگزاگ)

میلگردهای آجدار در سه نوع استاندارد ساخته می شوند: 1- استاندارد A2 2- استاندارد A3 3- استاندارد A4

کاربرد میلگرد چیست

نقش مهم و اصلی میلگرد برای افزایش مقاومت کششی بتن است. میلگرد را در آرماتوربندی فونداسیون، سقف، دیوارها و ستون ها استفاده می کنند. پس از درگیری بتن با میلگرد، مقاومت بتن در برابر نیروهای برشی، کششی و خمشی افزایش می یابد. بتن از ترک خوردگی حفظ می شود و در صورتی که به خاطر حرارت و انقباض و انبساط بتن در هنگام خشک شدن، ترک هایی در سطح آن ایجاد شود، وجود آرماتورها و میلگردهای داخل آن از گسترش و عمیق شدن این ترک ها جلوگیری می کند.

از میلگردهای با قطر کم برای ساخت انواع سیم مفتول و کابل نیز استفاده می شود، این محصولات مفتولی قابل استفاده در ساخت انواع الکترود، سیم آرماتور بندی، میلگرد بستر در ساخت دیوار، در ساخت المان های شهری، پارک ها و غیره هستند.

قیمت امروز میلگرد در بازار

چه موضوعاتی بر قیمت میلگرد تأثیر دارند؟ آیا می توان قیمت میلگرد را در برهه ای از زمان به صورت یکنواخت و ثابت متصور بود؟ قیمت میلگرد بر چه اساسی محاسبه می شود؟ قیمت میلگرد ذوب آهن در برابر قیمت میلگرد سایر کارخانه ها چقدر متفاوت است؛ و بسیاری از سؤالات دیگر که ممکن از برای شما پیش آمده باشد.

نه تنها میلگرد بلکه قیمت سایر مقاطع فولادی و فلزی همچون تیرآهن، ورق، پروفیل، نبشی و ناودانی، لوله، قوطی و … نیز به عوامل متعددی وابسته است. از جمله فاکتورهای مهمی که بر قیمت این محصولات اثر دارند شامل نرخ ارز، نفت، شرایط منطقه ای و جهانی از نظر سیاسی و اقتصادی، شرایط فصلی و جوی، قیمت آهن قراضه، قیمت حامل های انرژی، به همین ترتیب نرخ حمل و نقل، قیمت مواد اولیه و میزان تقاضا است.

قیمت انواع میلگرد

نحوه محاسبه وزن میلگرد

به خاطر وجود استانداردهای مختلف برای ساخت میلگرد، می توان وزن میلگردهای تولید شده را بر اساس اطلاعاتی که از سایز و مشخصات میلگرد داریم به دست آوریم. در زیر فرمول محاسبه وزن میلگرد را توضیح می دهیم.

اگر اطلاعات کمی از روش های محاسبه وزن و حجم، هندسه و ریاضیات داشته باشید، می توانید حدس بزنید که فرمول محاسبه وزن میلگرد چگونه به دست می آید. به شکل ظاهری میلگرد توجه کنید؛ یک میله استوانه ای است که سطح مقطع آن دایره است؛ بنابراین اگر این میله را به صورت یک محفظه استوانه پر در نظر بگیریم، می توان حجم آن را محاسبه و در جرم حجمی ماده درون آن ضرب کرد.

خب فرمول محاسبه حجم استوانه طبق قوانین ریاضی و هندسه به این صورت است: حاصل ضرب مساحت سطح مقطع در ارتفاع آن؛ یعنی مساحت دایره مقطع میلگرد در طول میلگرد ضرب می شود. طول میلگرد که مشخص است. معمولاً میلگردهایی که تولید می شوند در هنگام بسته بندی اطلاعاتی از قبیل اندازه طول را به همراه دارند.

کاهش قیمت میلگرد امروز  در آهن رسان می تواند بر اساس قیمت میلگرد ۱۴امروز می تواند مورد بررسی قرار بگیرد در افزایش میزان  قیمت میلگرد ۱۶، قیمت میلگرد بناب در آهن رسان قیمت میلگرد اصفهان در کاهش و قیمت میلگرد ۱۶ میانه در میزان در تخمین میزان قیمت میلگرد اصفهان 14 در شرکت www.ahanresan.ir در مورد میزان قیمت میلگرد ۸ بناب  و کارخانه های متعدد دیگر  به نسبت قیمت لحظه ای آهن و میلگرد، قیمت آهن، قیمت میلگرد در اردیبهشت ۱۴۰۰، قیمت آهن ساختمان سازی، قیمت میلگرد 15 اردیبهشت 1400، قیمت آهن آلات در بندرعباس و شهره های دیگر می توانید در ahanresan به قیمت میلگرد فوری در میزان نوسان قیمت میلگرد نیشابور در بجنورد  و کارخانه های تعیین کننده قیمت میلگرد اهواز، قیمت میلگرد اصفهان 14 خصوصیات کامل را در نمودار قیمت میلگرد همچنین قیمت میلگرد ۱۶زاگرس و میزان قیمت میلگرد نیشابور را در مورد قیمت آهن در مشهد وبا کاهش قیمت میلگرد اصفهان درب کارخانه مورد بررسی قرار دهید و آهن رسان را در مرجع خود برای تحلیل علت افزایش قیمت آهن آلات  قرار دهید قیمت آهن کیلویی، نمودار قیمت میلگرد، قیمت میلگرد اصفهان، قیمت آهن کرمانشاه، قیمت آهن ایران جیب از مهم ترین دلایل افت قیمت آهن فایکو در آهن رسان قیمت آهن دست دوم کارخانه های داخلی و  قیمت میلگرد ذوب آهن به روز،قیمت میلگرد ۱۶ میانه وارداتی را در  نمودار قیمت آهن، قیمت قوطی آهن، قیمت میلگرد اصفهان، نمودار قیمت میلگرد آهن رسان مشاهده کنید و  وزن میلگرد را در این صفحه می توانید مشاهده کنید.

قطر میلگرد نیز مشخص است؛ بنابراین حجم استوانه خالی را محاسبه می کنیم. از آنجایی که داخل استوانه ما از آهن پر شده است باید جرم حجمی آهن را بدانیم. در نهایت فرمول به صورت زیر است.

وزن میلگرد= شعاع * شعاع * 3.14* 7.8 تقسیم بر 1000

در این فرمول شعاع بر اساس میلی متر است. فرمول فوق وزن یک متر میلگرد را محاسبه می کند. برای به دست آوردن وزن یک میلگرد با طول X باید مقدار X را بر حست متر به مقدار حاصل از فرمول فوق ضرب کرد.