بررسی قیمت ورق st52

قیمت ورق st52

ورق ST52 یکی از انواع ورق فولادی آلیاژی است به این معنا که در ساختار و ترکیب شیمیایی آن برخی عناصر مثل کربن منگنه سیلیسیم فسفر گوگرد و غیره اضافه یا کم شده‌اند آلیاژهای فولاد در مقدار و نوع عناصر سازنده با هم تفاوت دارند و این عناصر سازنده هستند که بر ویژگی های مکانیکی فنی فیزیکی و غیره فولاد تأثیر می گذارند. بر این اساس قیمت ورق ST52 نسبت به انواع فولادهای آلیاژی و ورق های فولادی دیگر متفاوت است. مهم‌ترین عناصر تشکیل دهنده آلیاژ فولاد ST52 شامل سیلیسیوم منگنز کربن فسفر و گوگرد هستند که در ادامه مطلب به طور کامل درصد و ویژگی‌های هر یک را بازگو می کنیم. قبل از خرید ورق فولادی و انواع ورق سیاه باید به استاندارد ساخت کیفیت ویژگی های فنی و مکانیکی آن توجه داشته باشید زیرا هر نوع بر اساس ویژگی هایی که دارد در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به طور مناسب به کار برده نشود حتماً ضرر و زیان هایی را به دنبال خواهد داشت. ما در ادامه برای خرید ورق ST52 شما را راهنمایی می‌کنیم.

انواع فولاد

فولاد یکی از آلیاژهای مهم آهن و از محصولات سنگ آهن است فولاد دارای مقدار کربن کمتر از دو درصد می باشد و عناصر مختلف دیگری همچون منگنه روی سیم کربن کروم نیکل و غیره در آیا جاهای مختلف فولاد با هم تفاوت دارند و همین تفاوت ها باعث ویژگی های متفاوت و کاربردهای متنوع انواع فولاد می شود. در صنعت فولاد را با نام استیل نیز می شناسند که استیل ضد زنگ مهم‌ترین نوع آن است و با نام استنلس استیل شناخته می شود یعنی همان فولاد ضد زنگ. این نوع فولاد از نظر سختی استحکام مقاومت در برابر سایش دما خوردگی و زنگ زدگی از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردار می باشد.

انواع مقاطع فولادی در بازار آهن

تقریباً ۹۹ درصد از محصولات فولادی موجود در بازار که مورد استفاده صنایع مختلف قرار می‌گیرند از فولاد و آلیاژهای فولاد ساخته شده اند این محصولات شامل انواع تیر آهن میلگرد نبشی و ناودانی و ورق ساختمانی و برق صنعتی پیچ و مهره و بست قطعات ماشین آلات مختلف و لوازم خانگی و غیره همه و همه جزء محصولات فولادی پرمصرف بازار به شمار می‌رود. با توجه به مصرف بالای ورق فولادی در صنایع مختلف در این قسمت به توضیح مفصل در این باره می پردازیم. ورق فولادی انواع گوناگونی دارد که در صنایع ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال شما می توانید ورق های فولادی را در سقف ساختمان ها دیواره ها بدنه ماشین آلات لوازم خانگی و صنعتی حفاظ ها و بسیاری از موارد دیگر مشاهده کنید از آنجا که صنعت ساخت و ساز یکی از مهم‌ترین صنایع به شمار می‌رود بیشتر مباحث ما حول این محور می گردد.

قیمت ورق st52

ورق فولادی و انواع آن

قیمت ورق فولادی بر اساس نوع آن کارخانه سازنده جنس وزن و بسیاری از موارد دیگر متفاوت است. به طور کلی ورق فولادی می تواند در دو نوع سرد و گرم دسته‌بندی شود که بر اساس روش ساخت آن می‌باشد به ورق های ساخته شده در فرایند نورد کاری سرد و ورق سرد و به ورق فولادی ساخته شده طی فرایند نورد کاری گرم ورق گرم گفته می‌شود از انواع ورق گرم می‌توان به ورق آتشخوار ورق مخزنی ورق آجدار ورق دریایی ورق سیاه و غیره اشاره کرد. برای ساخت ورق گرم ابتدا شمش فولادی یا محصولات میانی دیگری مثل تختال اسلب و غیره را درون کوره تا دمای بالا حرارت داده و سپس با غلتک کاری بر طول آن افزوده و از ضخامت آن چند می شود و در ابعاد اندازه ها و فرم دلخواه تولید می شود. معمولاً قطعات و محصولات فولادی که دقت در ابعاد آنها خیلی مهم نیست و یا نیاز به گوشه های تیز در آن‌ها نمی باشد و همچنین از نظر استحکام و ظاهر حساس نیستند را با روش نورد کاری گرم تولید می کند وقتی فولاد در دمای بالا حرارت داده می‌شود به حالت مذاب و خمیری در می آید در این حالت آن را شکل می دهند و از آنجایی که نرم و قابل انعطاف است ممکن است تا قبل از سرد شدن گوشه های آن گرد و در ابعاد و اندازه های آن تغییرات کوچکی ایجاد شود اما در فرایند نورد کاری سرد به این صورت نمی باشد. در فرایند نورد سرد فولاد را که به صورت نیمه آماده می باشد و یا از ترند نورد گرم خارج شده است را در دمای اتاق تحت غلتک کاری قرار می دهم بدیهی است که مقدار فشار و نیروی وارده بر فولاد در این حالت بسیار زیاد است بنابراین از ابزار و غلطک های بسیار بزرگ و قدرتمند تر استفاده می شود تا فولاد را در دمای سرد به شکل مورد نظر درآورند معمولاً قطعات و محصولاتی که از نظر شکل ظاهری و دقت ابعاد دارای حساسیت هستند همچنین ابعاد آن‌ها کوچک می‌باشد را با روش نورد کاری سرد تولید می کنند.

ویژگی های ورق ST52

یک نوع ورق آلیاژی است که در بازار به نام ورق سیاه صنعتی نیز شناخته می‌شود همانطورکه می دانید ورق سیاه نامی است که بر ورق فولادی ST37 گذاشته شده است. ورق ST37 بیشتر کاربرد ساختمانی دارد و تنها برخی از گرید های آن در برخی از صنایع دیگر کاربرد دارد. این دو ورق در ساختار شیمیایی و ترکیب عناصر تفاوت ناچیزی با هم دارند. ورق ST52 دارای ترکیب شیمیایی زیر می باشد.

عنصر فسفر. باعث ایجاد خاصیت ماشینکاری براده برداری و استحکام در حالت گرم در فولاد می شود و مقدار آن در این ورق حدود 0.045% است.

عنصر گوگرد. باعث افزایش قابلیت ماشینکاری در فولاد می شود اما بر استحکام کششی تاثیر چندانی ندارد و مقدار آن در این فولاد حدود 0.045% است.

عنصر سیلیسیم. باعث افزایش استحکام تسلیم و خاصیت ارتجاعی فولاد می شود و مقدار آن در این نوع حدود 0.55% است.

عنصر کربن. هرچه مقدار کربن چند باشد قابلیت جوشکاری و ماشینکاری و فولاد افزایش می یابد مقدار آن در این ترکیب حدود 0.24% است.

عنصر منگنز. باعث افزایش سختی، سختی پذیری نقطه تسلیم و استحکام نهایی فولاد می شود و مقدار آن در این ترکیب بیشترین مقدار است که در حدود 1.6% است.

از ویژگی های مکانیکی فولاد ST52 که به عنوان ویژگی های ورق ST52 نیز شناخته می شود شامل موارد زیر است. در ورق سیاه صنعتی درصد ازدیاد طول شکسته ۲۲، میزان چگالی ۸ گرم بر سانتی متر مکعب، دارای ضریب الاستیسیته ۲۱۰، دارای دمای سخت شدن و تمپرینگ ۸۶۰ تا ۸۹۰ و دارای دمای فورجینگ ۸۵۰ تا ۱۰۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

قیمت ورق st52

خرید ورق ST52

در بازار آهن انواع محصولات فولادی بر اساس ویژگی ها کاربرد کارخانه سازنده استحکام استاندارد ساخت، شرایط جوی و منطقه ای و آب و هوایی و فصلی شرایط سیاسی منطقه و جهان میزان تقاضای آن محصول در بازار قیمت نفت قیمت دلار قیمت مواد اولیه و حامل‌های انرژی قیمت قراضه آهن فولاد آهن اسفنجی گندله و غیره تغییر می کند. قبل از خرید ورق ST52 باید به ویژگی های فنی آن توجه نمایید تا دقیقاً متناسب با کاربرد مورد نظر شما باشد. کارخانه های مختلف انواع ورق فولادی را تولید می کند که مهمترین کارخانه‌های داخلی برای تولید ورق سیاه صنعتی فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز می‌باشد. برخی از محصولات مربوط به این دسته از ورق های فولادی از طریق واردات تأمین می شود. ازآنجاکه وزن ورق بر قیمت ورق بسیار تأثیر می گذارد حتماً باید فرمول محاسبه وزن ورق را نیز بدانید.